239 оздравени од ковид 19,во Велес нема нови позитивни на коронавирус

1
snemuva-mesto-za-bolnite-so-korona-nema-nitu-dovolno-medicinski-personal

Министерството за здравство во последните 24 часа регистрираше 139 нови случаи на короронавирус. Нема нови случаи во Велес.

Скопје со 30, Штип со 15 Гостивар со 19, Куманово со 20 нови случаи на ковид 19 се градовите кои подолго време се со двоцифрена бројка на заболени.

Во останатите градови состојбата е следна, Кавадарци и Струга по осум случаи, Тетово и Свети Николе шест, Кичево четири, по три има во Охрид и Македонски Брод, два има во Дебар, Битола, Струмица, Демир Хисар, , а по еден има во Прилеп, Гевгелија, Берово и Делчево.

Во истиот период Институтот за јавно здравје регистрира 239 оздравени пациенти, починат е пациент од Охрид во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12217, бројката на оздравени пациенти е 8487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3200. Денес се евидентираат пет контролни теста.

Можеби ќе ве интересира: