недела, 20 септември, 2020
Реклама

175 оздравени и 141 ново инфициран пациент со коронавирус

koronavirus naucnici

Министерството за здравство во последните 24 часа регистрираше 141 нови случаи на короронавирус. Нема нови случаи во Велес.

По градови состојбата изгледа вака:

Скопје 48
Куманово 21
Дебар 2
Штип 15
Прилеп 1
Струга 1
Битола 7
Кавадарци 9
Гостивар 4
Гевгелија 1
Струмица 4,
Кочани 4
Пробиштип 2
Демир Хисар 1
Македонски Брод 4
Берово 1
Виница 7
Свети Николе 3
Кичево 5
Неготино 1

Во истовреме Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти, починати се два пациенти, пациент од Скопје (88г.) во болнички услови и пациентка од Кичево (80г.) вонболнички.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.357,  бројката на оздравени пациенти е 8.662, на починати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.163. Денес се евидентира еден контролен тест.

Можеби ќе ве интересира:

Mon Жан - Играчки