Влошена состојбата на пациент со ковид-19 од велешката болница, итно пренесен во Скопје

Батали Blog

Влошена состојбата на пациент со ковид-19 од велешката болница, итно пренесен во Скопје

Brza pomos vozilo

Пациент заболен од ковид-19 денеска е итно префрлен од велешката болница на Инфективната клиника во Скопје, јави порталот Дума. На пациентот кој е од Свети Николе, му се влошила состојбата, откако му паднала ситурацијата, па инфектолозите од Велес одлучиле да го испратат како итен случај на клиниката во Скопје.

„Пренесувањето на пациентот на Инфективна клиника во Скопје е, пред се, поради навремена реакција за добивање на квалитетна здравствена услуга и надзор, во клиника што претставува Ковид центар. Неговата здравствена состојба засега не е од витално загрозувачки карактер по неговото здравје, рече за порталот Дума д-р Весна Николовска Неделкова, портпарол на Општа болница Велес.

Денеска на Инфективното одделение во велешка болница од коронавирус се лекуваат вкупно 15 пациенти. Од нив двајца се сомнителни додека 13 се позитивни. Три пациенти се на кислородна поддршка. На домашно лекување денеска се испратени двајца пациенти со два негативни резултати од контролни тестирања.

Во меѓувреме, се регистрирани нови три случаи позитивни на коронавирус, а четворица пациенти од Велес оздравеа.

Извор: duma.mk

Можеби ќе ве интересира:

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.

Noxe Studio

The Noxe Film Studio
1418 Noxe Street, Suite 3845
California, USA

Center Office

+(01) 426-9824
hello@gloriathemes.com
12369, New York, USA