Санционирани 502 граѓани за неносење заштитна маска во изминатото деноноќие

10
policija kazni maski

Во текот на изминатите 24 часа полицијата на територијата на Македонија регистрирала 502 прекршување на мерката за носење заштитна маска на лицето за заштита од коронавирусот.

Според Уредбата на Владата, казната за неносење маска е 20 евра, а од полицијата апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира: