четврток, 24 септември, 2020
Реклама

Нема нови заразени од коронавирус, сите 22 тестови од синоќа се негативни

Ministerstvo za zdravstvo

Утрово не се регистрирани нови заболени пациенти со коронавирус во земјата. Доцна синоќа, во рамките на скринингот, направени се тестови на 22 лица со поширока индикација. Сите 22 теста се негативни на вирусот.

Се очекува првата денешна прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче, на која ќе ги соопшти најновите информации поврзани со кризата со коронавирусот.

Министерот го објави следново на социјалните мрежи: Бројката на заболени со вирусот во земјата е 42 лица. Пациентите се стабилни и кај ниту еден нема влошување на состојбата. Во текот на денот епидемиолозите ќе работат на мапирање на контактите на пациентите кои вчера беа дијагностицирани на коронавирус, а на служба во Дебар заминува педијатар од Скопје. Во авионите кои вчера пред затворање на аеродромот слетаа во Скопје немаше патници суспектни на болест. Сите патници се во задолжителна само-изолација.

Mon Жан - Играчки