Во Хрватска рекордни 4534 нови случаи на коронавирус, починаа 48 лица

0
11
Hrvatska korona 6

Денес во Хрватска се регистрирани 4534 нови позитивни случаи на ковид-19, што е рекорд на заразени од почетокот на пандемијата.

Според податоците на Националниот штаб за цивилна заштита, денес во Хрватска има активни 23.942 случаи на коронавирус.

Меѓу нив, 2.501 пациент се наоѓаат во болница, од кои 258 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на коронавирус во Хрватска, регистрирани се вкупно 139 415 лица заразени со ковид-19, од кои 1964 година починаа, а вкупно 113.509 лица се оздравени.

Можеби ќе ве интересира: