Бројот на заразени со Ковид-19 во последните 24 часа повторно над илјада, во Велес повеќе оздравени од заразени во изминатото деноноќие

0
15
Infektivno Veles 997x485

Нови 1120 случаи на коронавирусот се регистрирани во последните 24 часа. Од нив, 31 се во Велес, каде што има и 41 оздравен пациент. Во изминатото деноќие на територија на градот Велес двајца починати пациенти како последица од Ковид-19.

Во последните 24 часа се направени 2993 тестирања, а регистрирани се 1120 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 507-Куманово 60-Штип 30-Прилеп 52-Тетово 37-Струга 35-Велес 31-Битола 36-Охрид 49-Кавадарци 33-Гостивар 56-Гевгелија 8-Струмица 43-Крива Паланка 6-Радовиш 10-Крушево 3-Кочани 16-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Пехчево 6-Берово 15-Валандово 5-Виница 7-Делчево 25-Кратово 2-Свети Николе 4-Кичево 16-Ресен 8-Неготино 16.

Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје во изминатото деноночие регистрира 916 оздравени пациенти од:

Скопје 263-Куманово 52-Дебар 4-Штип 42-Прилеп 61 -Тетово 35-Струга 29-Велес 41-Битола 79-Охрид 36-Кавадарци 24-Гостивар 62-Гевгелија 15-Струмица 24-Крива Паланка 12-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 12-Пробиштип 5-Демир Хисар 2-Пехчево 3-Берово 10-Валандово 3-Виница 10-Кратово 2-Свети Николе 14-Кичево 39-Ресен 2 -Неготино 26.

Досега во Македонија се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19, а вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69452, бројката на оздравени пациенти е 45621, на починати е 1977, а бројот на активни случаи изнесува 21854.

Можеби ќе ве интересира: