Од полноќ поскапуваат цените на горивата

0
12
benzin

Малопродажните цени на бензинот еуросупер БС-95, еуродизел (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-98 се зголемува за 1,00 денар/литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,081 ден/кг.

Од 15.12.2020 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 60,00 (денари/литар)
Моторен бензин еуросуперБС -98 62,00 (денари/литар)
Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 53,50 (денари/литар)
Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 53,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 28,287 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира: