(ВИДЕО) Погледнете го моментот кога се стресе Загреб

1

Хрватскиот главен град Загреб утрово во 6:24 го погоди силен земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтеровата скала. Тоа е најјакиот потрес во овој град во последните 140 години.

Засега, нема вести за загинати. Петнаесетгодишно девојче се бори за живот, откако се урнала нејзината куќа.

https://youtu.be/Sf2Jot4BS0o

Оштетени се повеќе објекти, особено во центарот на Загреб, каде што се наоѓаат претежно старите градби.

Падна дел од кулата на катедралата во Загреб, а оштетени се и неколку државни објекти.