сабота, 26 септември, 2020
Реклама

Русите ги затвораат рестораните, бројот на заразени од коронавирусот надминува илјада лица

Од утре Русија ќе ги затвори рестораните девет дена за да спречи ширењето на коронавирусот, откако бројот заразен во земјава надмина илјада.

Рестораните ќе можат само да доставуваат храна во овој период.

Исто така забрани редовни меѓународни летови и воведе строги карантински мерки за секој што влегува во земјата и за секој што може да имал контакт со заразено лице.

Во телевизиско обраќање до нацијата претседателот Владимир Путин ги советува Русите да останат дома и рече дека на работниците треба да им се дозволи да останат дома од понеделник до петок следната недела и да ги плаќаат за тие денови.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, ја увери јавноста дека Русија не е засегната од пандемијата на коронавирус.

Mon Жан - Играчки