сабота, 26 септември, 2020
Реклама

Уште еден починат, нови заразени, но и излечени пациенти е состојбата денеска

Venko Filipce 01.04.2020

Жена од струшкото село Лабуништа на возраст до 65 години е 11-тата жртва на коронавирусот во Македонија. Таа починала синоќа на инфективната клиника во Скопје. Починатата жена и претходно била болна од хронично опструктивна болест, дијабетес и срцева слабост, како и гојазност.

Во последното деноноќие се регистрирани нови 25 заразени, но меѓу нив нема ниту еден до Велес.

Со тоа, бројката на заразени сега изнесува 354 луѓе.

Сепак, во целата негативна статистика има и една позитивна бројка. Пет луѓе се излечени од коронавирусот и се отпуштени од болница. Сега, вкупниот број на излечени изнесува 17.

Во продолжение, погледнете ја целата прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче, одржана денеска:

Mon Жан - Играчки