Филмската индустрија почна да снима филмови

Батали Blog

Филмската индустрија почна да снима филмови

James-Cameron-Avatar

Холивудскиот режисер Џејмс Камерон и неговата екипа допатуваа во Нов Зеланд за да го снимаат долго очекуваното продолжение на епскиот научно – фантастичен филм „Аватар“.

Овој филм на прославениот холивудски режисер е еден од неколкуте кои стартуваат со снимање во Нов Зеланд, земја која почна да се отвора, откако го победи коронавирусот, па сега се надева дека филмската индустрија ќе ја закрепи нарушената економија.

Границите на Нов Зеланд се сеуште затворени за странци, но владата дозволи членовите на филмската екипа на „Аватар“ да пристигнат со чартер лет.

„Фактот дека можеме да почнеме порано од некои земји е многу важен, иако е вознемирувачки тоа што пандемијата е се уште предизвик насекаде низ светот,“ рече Анабела Шихан, извршен директор на Комисијата за филм на Нов Зеланд.

Убавините на Нов Зеланд, богати со планини, шуми и ливади, на кои се снимаа трите дела од „Господар на прстените“, беа предизвик за многу светски филмски продукции, кои се одлучуваа да снимаат таму.

Инаку, во моментот кога Нов Зеланд воведе рестриктивни мерки против ширењето на коронавирусот, таму во тек беа снимања на 47 филмови.

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.

Noxe Studio

The Noxe Film Studio
1418 Noxe Street, Suite 3845
California, USA

Center Office

+(01) 426-9824
hello@gloriathemes.com
12369, New York, USA