Денеска повеќе од двојно оздравени од заразени

2
Covid Macedonia 2

Дури 259 оздравени, наспроти 113 новозаразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во истиот период починале шест пациенти како последица од Ковид-19. Најголем дел од оздравените се од Скопје, вкупно 103, а од главниот град доаѓаат и најмногу од новозаразените – 35. Во Велес во последното деноноќие не се регистрирани ниту новозаразени, ниту пак оздравени пациенти.

Новите 113 случаи се откриени по направени 1543 тестирања. По градови состојбата со новозаразени е следна:

 • Скопје 35
 • Куманово 12
 • Штип 23
 • Прилеп 1
 • Тетово 5
 • Струга 1
 • Битола 7
 • Охрид 6
 • Гостивар 15
 • Кочани 2
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 1
 • Валандово 1
 • Виница 1

Тројца од починатите пациенти се од Скопје, а битката со короанвирусот ја загубија по еден пациент од Куманово, Струга и Охрид.

Досега во земјата се направени вкупно 109946 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11399, бројката на оздравени пациенти е 7480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3402.

Можеби ќе ве интересира: