12 велешани заразени со коронавирус во последното деноноќие

Батали Blog

12 велешани заразени со коронавирус во последното деноноќие

Infektivno Veles 997x485

12 велешани се позитивни на тестот за коронавирус во последните 24 часа. Тие се дел од вкупно 200 новозаразени во целата земја. Овој број на заразени е еден од највисоките за еден ден од почетокот на епидемијата. Во истиот период регистрирани се и четворица починати, а само 15 оздравени, од кои двајца се велешани.

Најголем број од новозаразените доаѓаат од Скопје – 65, а освен Велес, двоцифрени се и Штип со 21, Куманово и Гостивар со по 14 и Тетово со 12. Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а позитивните случаи се распоредени во следните градови:

 • Скопје 65
 • Куманово 14
 • Дебар 6
 • Штип 21
 • Прилеп 3
 • Тетово 12
 • Струга 5
 • Велес 12
 • Битола 7
 • Охрид 4
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 14
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 4
 • Кочани 5
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 4
 • Свети Николе 3
 • Кичево 6
 • Неготино 1

Почина пациент од Скопје на 70 годишна возраст, пациент од Гостивар на 58 годишна возраст, пациент од Куманово на 51 годишна возраст и пациент од Македонски Брод на 66 годишна возраст. Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.

Можеби ќе ве интересира:

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.

Noxe Studio

The Noxe Film Studio
1418 Noxe Street, Suite 3845
California, USA

Center Office

+(01) 426-9824
hello@gloriathemes.com
12369, New York, USA