Се зголемува бројот на заразени од коронавирусот на балканот

2
pacient vo krevet

Во Србија во последните 24 часа починале уште девет лица како резултат на коронавирусот со што вкупниот број на починати се зголеми на 641. Од тестирани 6.251 лица, вирусот е потврдена кај 236 лица.

Во изминатите 24 часа и во Хрватска се регистрирани 61 нови случаи на инфекција. Од сите активни случаи 121 лице се на болничко лекување, а од тој број, осум се на респиратор.

А шест лица во последното деноноќие починале од последиците на коронавирусот и во Босна и Херцеговина, додека регистрирани се 236 нови инфекции.

Уште 12 лица починале во Косово во последните 24 часа, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 327. Нови случаи на ковид 19 се потврдени кај 188 лица од 462 тестирани граѓани.

Можеби ќе ве интересира: