Немири во Белорусија после изборните резултати, опозицијата не ги признава

2
666015

Најмалку едно лице загина откако го удрило полициско возило, а десетици се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите откако излезните анкети покажаа огромна предност за актуелниот претседател Александар Лукашенко на вчерашните претседателски избори во земјата. во Белорусија, соопшти денеска претставникот на групата за човекови права „Пролет 96“, Валентин Штефанович.

Главниот кандидат на опозиција одби да ги признае овие резултати. Белоруската државна телевизија објави дека според анкетата Лукашенко имал 79,7 проценти од гласовите.

Откако беа објавени резултатите од претседателските избори на кои Александар Лукашенко го доби шестиот мандат, илјадници белоруски граѓани излегоа на улиците низ целата земја.

На протестите дошло до судири со полицијата, која користела шок-бомби, солзавец и водени топови против демонстрантите.

Можеби ќе ве интересира: