четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Занимливости

Со секое „Те сакам“ го подобрувате вашето здравје и благосостојба

vljubeni-997x485

Истражувањата говорат дека над 50 отсто од двојките кои се во врска од две до пет години, си велат „Те сакам“ барем еднаш дневно. Сепак, по десетата заедничка година, тој број се намалува на 33 отсто и помалку. Но, психолозите велат дека луѓето не треба да се откажуваат од оваа …

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНАТА МАКЕДОНИЈА: Фасцинантно видео од кое запира здив – стадо диви пелистерски коњи во галоп

konji na perlister

Стадото пелистерски диви коњи се вистинска атракција на Пелистер, посебно за љубителите на природата и убавата фотографија. Нивниот величествен галоп низ планинските падини  е несекојдневна глетка во која имаат можност да уживаат малкумина. Го споделуваме со вас видеото, кое го објави апла.мк, што на Баба Планина завчера го направи битолчанецот Даниело …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Познатата водителка Анита Даева на уникатен начин им ја честиташе златната свадба на своите родители

Anita Daeva

Да се дочека „златна свадба“ не е мала работа во животот. Тоа е половина век заеднички брачен живот. И навистина вреди да се одбележи соодветно. За жал, состојбата во која се наоѓа светот и пандемијата со коронавирусот, не дозволува ваквите моменти да се прослават онака како што и му доликува …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Амди VS Салиу, епската пресметка која вечно ќе се памети

saban-amdi

“Да не ја праиме циганската” е само една од подобрите моменти во видеото. Да се потсетиме на епската пресметка, која што ја имаа Шабан Салиу и Амбди Бајрам, на Тв Сител пред 13 години.

Прочитај повеќе

Зошто повеќе мажи умираат од коронавирус?

Doctor_naslovna

Дали COVID-19 е сексистичка болест? Се чини дека може да биде, бидејќи повеќе мажи од жени се пријавени како жртви на вирусот. Разликата за прв пат е забележана во Кина, каде што стапката на смртност откри дека 2,8% од мажите кои го фатиле вирусот починале, наспроти 1,7% од жените. Овие откритија беа реплицирани во Италија …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Коронавирус: Се појавив за да се освестите!

koronavirus 02.04.2020

Преку видео ни се обрати Коронавирус лично. Во него прецизно ни објаснува зошто се појавил токму сега. Погледнете: Коронавирус: Се појавив за да се освестите!Преку видео ни се обрати Коронавирус лично. Во него прецизно ни објаснува зошто се појавил токму сега.Geplaatst door Batali.NET op Zaterdag 11 april 2020

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете каков план имало за изградба на Велес во иднината?

Burundi fudbal 1

Пребарувајќи по youtube, случајно налетавме на овој прилог на тогашната А1 телевизија, на кој се објаснети плановите за изгледот на Велес во иднината. Според содржината, прилогот е емитуван помеѓу двата круга на локалните избори во 2009 година, кои се одржаа во март. Погледнете го видеото и проверете дали се исполниле …

Прочитај повеќе

Што се случува ако претерате со дезинфекција?

dezinfekcija na race

Еве еден пример што може да ви се случи ако сте претерано внимателни и ако дезинфекцирате се што ќе ви дојде при рака. ДезинфекцијаGeplaatst door А позитив op Zaterdag 4 april 2020

Прочитај повеќе

Што научивме од деновите поминати во изолација?

Samoizolacija

Што научивме досега? Неколку кратки наравоученија од деновите поминати во изолација: Кина победи во Третата Светска војна, без да испука ни еден проектил.Европјаните не се толку образовани, како што се чинеа.Богатите знаат да бидат помалку имуни од сиромашните.Нема поп, свештеник или оџа кој ќе ја спаси планетава.Здрaвствените професионалци се побитни …

Прочитај повеќе

Како коронавирусот го добил своето име?

koronavirus 02.04.2020

Дали знаете што значи и од каде доаѓа името на новиот вирус – коронавирус? Зборот „корона“ значи „круна“, а на вирусот му е додадена оваа „титула“ бидејќи кога овие вируси ги набљудувате под електронски микроскоп, ќе видите дека се појавуваат во форма на круна, објаснува д-р Бану Суд, специјалист за …

Прочитај повеќе