четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Спорт

Минута молк пред секој натпревар од Премиер лигата

pl_is_back

Минута молчење како потсетување на оние кои починаа од коронавирусот, ќе се одржи пред првите натпревари по рестартирањето на англиската фудбалска Премиер лига. Оддавањето ќе се случи пред отворањето на двата натпревари на 17 јуни и првата целосна рунда следниот викенд. Значки во облик на срце во чест на персоналот …

Прочитај повеќе

Тони Савевски избран за најдобар странец на АЕК Атина на сите времиња

toni savevski

Легендарниот фудбалер на Вардар и член на шампионската генерација од 1987 година е избран за најдобар странски фудбалер во историјата на грчкиот АЕК Атина. Изборот го организираше клубот, а во него повеќе од 7.000 фанови го дадоа својот глас. Речиси половина од навивачите што гласале, се изјасниле за Савевски, кој …

Прочитај повеќе

На денешен ден пред 27 години Дражен Петровиќ го одигра својот последен натпревар

memorijal-181015

На денешен ден во 1993 година во сообраќајна несреќа во Германија, на 28-годишна возраст загина легендарниит Дражен Петровиќ. Скоро триесет години од смртта на “кошаркарскиот Моцарт”, а на многумина и натаму им недостига.  Последниот натпревар на Дражен беше во дресот на Хрватската репрезентација, против Словенија, во рамки на квалификациите за Европското првенство, турнир …

Прочитај повеќе

ФФМ го прекина фудбалското првенство

FFM-2

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска донесе одлука да го прекине првенството во Првата фудбалска лига и натпреварувањето на Купот на Мекедонија. Во соопштението објавено на веб страницата на ФФМ нема информација за другите детали, како за тоа дали ќе биде прогласен шампион, кои клубови ќе ја претставуваат земјава во …

Прочитај повеќе

Шкупи Струга Трим Лум го откажа тестирањето за ковид 19 поради тоа што не веруваат во тестовите

Vardar test

Синдикатот на фудбалери на Македонија, информираше дека фудбалскиот клуб Шкупи го откажал тестирањето за вирусот ковид 19 поради тоа што тие не верувале во тестовите, откако во текот на вчерашниот ден шест лица од фудбалските клубови Шкендија и Ренова беа позитивни на коронавирусот. Фк Струга Трим Лум исто така одбил …

Прочитај повеќе

Васил Рингов е единствениот Македонец кој играл за ПСЖ

Ringov-PSZ

За Васил Рингов, легендарниот фудбалер на Вардар, еден од нашите фудбалски гиганти, член на веројатно “најпеколниот тандем“ Рингов – Панчев што Македонија го имала, речиси се се знае. Играл за Беласица, Партизан, Тетекс, Вардар, Динамо Загреб, Ајнтрахт Брауншвајг, но ретко кој знае дека во јули 1983 година го носеше дресот …

Прочитај повеќе

Ќе има фудбал. Бундес лигата продолжува на 15 мај

Bundesliga 1

Нема повеќе дилеми и нови одложувања, по една недела преговори и тестови, Германската фудбалска федерација потврди дека Бундес лигата и Бундес лига 2 продолжуваат на 15 мај. Ангела Меркел одобри дека по двомесечна пауза може да продолжи првенството во Бундеслигата, а најавено е дека клубовите ќе се договорат со лидерите …

Прочитај повеќе

Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога биле братучеди?

Bodiroga-Drazen

Една впечатлива приказна од деведесеттите години на минатиот век објави шпанскиот весник „Мундо депортиво“, а таа откри дека прославените кошаркари Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога се блиски роднини или поточно – втори братучеди. Роднинската врска е следна: дедото на Дражен Петровиќ и бабата на браќата Дејан Бодирога биле родени брат …

Прочитај повеќе

Коронавирусот не му пречи на Белоруското фудбалско првенство

Beloruska liga 2

Скоро 15 000 луѓе се заразени со коронавирус, а 93 починати во Белорусија, но фудбалскиот шампионат продолжува. Белоруската лига е единствена во Европа што не се прекина заради пандемија. Белорусија е единствената земја во Европа што игра професионален фудбал за време на пандемијата. Машката лига започна минатиот месец, а женската …

Прочитај повеќе

Ќе има, или ќе нема фудбал во Италија?

juventus-inter-102__v-gseagaleriexl

Фудбалот во Италија веќе некое време е на пауза поради коронавирусот. Претседателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина, вели дека не сака да ја потпише смртта на Калчото со недоигрување на сезоната, но властите притискаат кон одлука сепак Серија А да биде конечно прекината. Реномираниот “Кориере дело спорт”, открива …

Прочитај повеќе