вторник, 22 септември, 2020

Вести

Vidict Video TEst

zgrada na vlada na rsm

Прочитај повеќе

Видео тест Борец

VARDAR-BOREC-2019-23

Ова е Велес, напред Борец!!!

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Прелчец: Три бода против Ренова – тоа ни е единствената цел во недела

Nikola Prelcec

По само една и тоа не целосна сезона, хрватскиот интернационалец во редовите на Борец, Никола Прелчец се наметна како еден од најдобрите напаѓачи во мак-фудбалот. Преле, како што го викаат соиграчите речиси на секој натпревар беше закана за голманите, често сам ги решаваше натпреварите, па во 23 кола, постигна 9 …

Прочитај повеќе

Починаа четири пациенти, a 141 се новозаразени во последните 24 часа

pacient vo krevet

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 , информира Министерството за здравство. Најмногу од новозаболените се во Скопје- 51, а потоа следуваат Куманово-19, Струга-16, Штип-15, Прилеп и Тетово по шест, Битола четири, Дебар, Велес, Охрид, Гостивар, Пробиштип, Македонски Брод , Виница, …

Прочитај повеќе

За учениците со попреченост ќе има образовни асистенти

w-40

Образовните и лични асистенти ќе продолжат да се ангажираат преку програмата за општинско корисна работа во соработка со УНДП, која успешно се реализира веќе неколку години, велат од Министерството за образование и наука (МОН). Родители на ученици со попреченост реагираат дека на 15 дена пред почетокот на учебната година, сѐ …

Прочитај повеќе

Верижен судар кај семафорите во Велес

117691791_3550115528366943_3840454625221116110_n

Верижен судар меѓу четири автомобили се случи денеска околу 13 часот на крстосницата кај семафорите во Велес. Во сообраќајната несреќа нема повредени, но по улиците на Велес има огромен метеж поради застојот на сообраќајот бидејќи полицијата врши увид и ја затвори за сообраќај улицата од семафорите кон бензиската пумпа Црна …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Горазд Михајлов: Од првата минута агресивно против Ренова

Gorazd Mihajlov 15.08.

На само ден пред натпреварот од второто коло од ПМФЛ против Ренова, тренерот на велешки Борец Горазд Михајлов полека го составува мозаикот на својот тим. Без најмала доза на потценување, но и на преценување на противникот, Михајлов ги подготвува своите играчи за неделниот дуел, во кој евентуалната победа над Ренова …

Прочитај повеќе

Уапсен малолетникот кој палелеше шума и се пофали на социјалните мрежи

poz

СВР Скопје – Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од скопското село Мојанци,поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 4 август на социјалната мрежа „Тик-Ток“ малолетникот објавил фотографии и видео како лично предизвикува пожар, односно …

Прочитај повеќе

Жерард Пике: Го достигнавме дното

pike

Жерард Пике како лидер во одбраната на екГо ипата на Барселона чувствува најголем срам по вчерашниот дебакл против Баерн Минхен . Како никогаш досега Барселона не била надиграна и декласирана на еден европски натпревар. Веднаш по натреварот Пике немаше многу пофални зборови за неговите соиграчи. „Го достигнавме дното. Ова е жива срамота. Јас …

Прочитај повеќе

Од денес во Србија задолжително само со ПЦР тест

Srbija-granica-1200x675

Од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите со коронавирусот за влез во Србија .Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека на предлог на институтот за здравје, српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји, меѓу кои и Северна …

Прочитај повеќе