четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Балкан

Хрватска ќе почне процедура за воведување на еврото

Kuna

Хрватска летово и официјално ќе побара влез во еврозоната, односно во европската банкарска унија, а за промена на својата валута од куна во евро ќе мора да почека најмалку две и пол години. Хрватската влада наскоро ќе ги извести европските институции за примената на сите мерки, а Европската централна банка …

Прочитај повеќе

Австрија со построги гранични контроли поради мигрантите

Avstrija granica

Австрија со земјите на т.н. Балканската рута се согласи на натамошно заострување на граничните контроли за да се спречи илегалната миграција, рече австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер. „Министерот Нехамер се согласи со колегите од земји за таканаречената балканска рута за интензивна соработка во борбата против шверцерите со луѓе …

Прочитај повеќе

Се отвараат границите, Австрија целосно ја отвори границата кон Словенија

slovensko-avstriska-granica

Граѓаните од Словенија од полноќ можат слободно и без никакви контроли да патуваат во Австрија. За влез во соседната земја повеќе нема да биде потребно граѓаните на Словенија да прикажат негативен тест за Ковид-19. Реципрочно и официјална Љубљана реши Австрија да ја стави на спискот земји со поволна епидемиолошка слика, …

Прочитај повеќе

Грција ги отвори плажите за оваа летна сезона

grcka-plaza

Повеќе од 500 организирани плажи беа отворени за јавноста во текот на викендов, што се совпадна со првиот топлотен бран во годината, бидејќи Грција ги олабави ограничувањата наметнати за да го спречи ширењето на коронавирусот. Дозволени се само 40 лица на 1.000 квадратни метри, додека чадорите треба да бидат оддалечени …

Прочитај повеќе

Во Србија има 5690 лица заразени од Ковид 19

Srbija korona

Во Србија бројот на заразени достигна 5690 лица од кои 372 само во последните 24 часа.Седум лица починаа од компликациите на инфекција со коронавирус. Досега бројката на оздравени е 534 лица. Властите не размислуваат за олабавување на мерките за заштита бидејќи сеуште го очекуваат најголемиот пик на новозаразени.

Прочитај повеќе

Софија најави масовно тестирање на граѓаните за Ковид 19

Во соседна Бугарија се потврдени 735 случаи на заразени со коронавирус, соопшти националнато координативно телона редовната утринска конференција за новинари. Само во последните 24 часа се регистрирани 40 нови случаи, од кои14 од нив се во болница. Досега се регистрирани 105 лица кои се излечени, а 36 се починати. Жариштето …

Прочитај повеќе

Бојко Борисов: Возат скапи автомобили, а сакаат да отпуштаат работници (ВИДЕО)

Boyko-Borisov

Кога газдите на фирмите можат да возат скапи автомобили, тогаш можат да издржат кризата и да ги задржат своите вработени, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов. “До денес во сиромашна Бугарија има три Бугати како на Кристијано Роналдо, дури 241 Бентли, 123 Ферари, 54 Мајбах, 22 Мекларен, 87 Ламборџини, 311 Масерати, …

Прочитај повеќе

Трета жртва на коровивирусот во Црна Гора

Podgorica

74 годишен маж е трета жртва на коровивирус во Црна Гора. Во најголемата црногорска медицинска установа, во моментот се лекуваат 21 пациенти на коронавирус, пет од нив на интерна клиника и 16 на клиниката за инфективни болести. „Три пациенти се уште се поврзани со механичка вентилација, но сите во моментот …

Прочитај повеќе

Во Грција и Турција расте бројот на заразени, Катар регистрираше прв смртен случај

Istambul

Бројот на заразени со коронавирусот во Грција надмина илјада, во Турција достигна повеќе од седум илјади, а Катар го забележа првиот смртен случај од вирусот, објавија властите на тие земји. Грција потврди 95 нови случаи или вкупно 1.061 лица се заразени од појавата на болеста во земјата од 26-ти февруари. …

Прочитај повеќе

Нов земјотрес го погоди Загреб

zemjotres Zagreb naslovna

Нов земјотрес го погоди Загреб и околината вечерва во 20:49 часот. Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтер. Неговиот епицентар бил на длабочина од десет километри, дваесет километри западно од Загреб. Од вчера тлото околу Загреб се тресе.Најјакиот земјотрес беше почуствуван вчера претпладне со јачина од …

Прочитај повеќе