вторник, октомври 27, 2020
Српската полиција го осомничи 50-годишниот Миливој Ловреновиќ од Босанска Градишка за убиство на 30-годишниот Страхиња Стојановиќ во Белград на 13-ти септември. Тој беше идентификуван по тетоважите и лузни кои се гледаа на...
Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 144 нови случаи на коронавирус, две лица починаа.а бројот на активни случаи е 1.894, објави Главниот штаб. Од февруари годинава, кога...
Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 44 нови случаи со коронавирус, a шест лица починаа. Најголем број на новозаразени има во Софија, девет, во моментов во...
Непосредно по експлозијата, една жена се обидела да го спаси тешко повредениот Страхиња Стојановиќ. На фотографијата се наоѓа разнесениот Страхиња Стојановиќ, веднаш по експлозијата на неговото возило, кое е разнесено во движење,...
„Белград се враќа во своите ’90-ти години“, беше најчестиот коментар по социјалните мрежи на вознемирените и загрижени жители на српската престолнина, откако џип беше разнесен на белградските улици среде бел ден.
Во последните 24 часа се регистрирани 165 нови позитивни случаи на Ковид 19, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е 2410. Починати се шест лица. Од...
Поради зголемениот број илегалени влезови на мигранти преку границата со Хрватска, словенечката полиција денес започна нова акција на засилен надзор на границата, соопшти словенечкото Министерство за внатрешни работи. Како...
Во последните 24 часа, во Словенија, регистрирани се 79 нови позитивни случаи на коронавирус, со што вкупниот број на регистрирани од почетокот на епидемијата се зголеми на 3312, од кои 519 се...
Како по правило, странските инвестиции се придружени со контроверзии, што укажува на незадоволителната состојба на владеењето на правото во земјата, и покрај фактот дека реформите во рамките на преговорите за пристапување на земјата кон...
Во Босна и Херцеговина, денес се регистрирани 296 нови позитивни случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а властите најавуваат можност за постепено враќање на публиката на фудбалските стадиони. Во...