четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Локални вести

Полицијата казни 33 велешани кои не носеле маска

vlada

Полицијата казнила 33 граѓани на Велес, 46 неготинчани и 20 кавадарчани кои не ја почитувале Уредбата за носење на лична заштита. Висината на казната е 20 евра во денарска противвредност, но доколку казната се плати во рок од осум дена, таа ќе изнесува половина од предвидената сума. Вкупно 108 велешани …

Прочитај повеќе

Коцевски: Објавивте шпекулации, барам извинување!

Ace Kocevski 11.06.2020-1

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски бара извинување од претседателот на Советот на општина Велес Ненад Коциќ, но и од нашиот медиум за тоа што објавивме дека Уставниот суд ја одбил неговата жалба на заклучокот на Советот на општината, да им се наложи на фабриките во градот да постават мерни станици …

Прочитај повеќе

Четворица велешани заразени со коронавирус

Четворица велешани заразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, соопшти градоначалникот на Велес Аце Коцевски, по утринскиот состанок на Кризниот штаб. Батали.нет дознава дека еден од заразените е медицинско лице вработено во ГОБ 8 Септември во Скопје. Со новозаразените, од почетокот на епидемијата до денеска регистрирани се 149 …

Прочитај повеќе

Воз прегази мигрант на пругата Велес – Градско

Pruga

Воз удрило едно лице-мигрант, кое се движело по железничката пруга Велес – Градско, утрово околу 4 часот, пред село Згрополци. Од ударот лицето се  здобило со тешки телесни повреди, а додека е транспортиран кон Општата болница Велес, по пат им подлегнал на повредите. Извршен бил увид на лице местото на …

Прочитај повеќе

Разбојници во близина на Велес под закана со пиштол ограбиле мигранти

grabez

Двајца мигранти од Авганистан завчеравечер пријавиле во велешката полиција дека две лица ги нападнале и ги ограбиле, одземајќи им пари. Според нивната приказна, додека мигрантите се движеле по автопатот Градско – Велес, во близина на велешкото село Каласлари, едно од лицата им понудило да ги одвезе до граница за сума …

Прочитај повеќе

Три дијаболи извадени од телото на бабата, внукот доби кривична за обид за убиство

Manastirec baba naslovna

Три дијаболи од воздушен пиштол се извадени од надлактицата на 81–годишната жена од Манастирец, во која завчера пукаше нејзиниот 33–годишниот внук, по кратка семејна расправија. Операцијата поминала добро, велат од кавадаречката болница „Пациентката е во стабилна состојба, надвор од животна опасност. Таа ќе остане на одделението за хирургија за да …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Вчерашното невреме направи пустош во велешко Горно Оризари

steti orizari

Вчерашното невреме кое го зафати Велес и велешко направи големи штети во земјоделието во село Горно Оризари. Жителите велеат дека ова голем удар за нив и дека се што работеле цела година, сега им паѓа во вода. „Голем дел од бостанот и јачменот се уништени, фала му на Господ што …

Прочитај повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Проект Смарт езеро „Младост“: Асфалтиран патот до село Сопот и блиската винарија

Smart lake naslovna

Дел од патот од езерото „Мадост“ кон село Сопот и винаријата „Шато Сопот“ доби асфалт. Ова е првиот, од вкупно 18 подпроекти на Општина Велес, кои се дел од големиот проект ,,Паметно Езеро Младост – Прва иновативна туристичка дестинација во Македонија“, вреден над еден милион евра, финансиран од ЕУ, а …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Воените лица од велешката касарна даруваа крв

Krvodaritelska akcija 1

Припадниците на армијата даруваа крв на крводарителската акција, која денеска, во просториите на велешката касарна „Алексо Демниевски – Бауман“, ја организираа Инситутот за трансфузиона медицина и Црвен крст на Република Северна Македонија. Од акцијата се собраа 25 крвни единици. „Овие резултати се многу добри, ако се има предвид фактот дека …

Прочитај повеќе

Носете заштитни маски – полицијата ригорозно казнува!

svr-veles-deli-maski-997x485

Полицијата почна поригорозно да ги санкционира непочитувачите на Уредбата за носење на лична заштита. Само вчера, во Велес казнила 36 граѓани кои не носеле заштитни маски или не одржувале пропишана дистанца. Од СВР Велес информираат дека за истиот прекршок во Кавадарци се санкционирани седуммина, а во Неготино 18 граѓани. Во …

Прочитај повеќе