четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Македонија

Тест за automation на FB pages

Pruga

Тест 1 за automation постови на ФБ….со слика со сВе 🙂

Прочитај повеќе

Тест за automation на Twitter

Pruga

Пост за automation на Twitter so слика и со сВе 🙂

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на СДСМ не го прифативме

18.11.dpmne_

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, вчера на ТВ21 рече дека со опозицијата биле блиску да договорат избори на 8 јули. ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира, како што вели, „лагите на Заев“, дека 8 јули е преговаран датум. Тоа е предлог на СДСМ, кој од ВМРО-ДПМНЕ не е прифатен, велат од опозициската …

Прочитај повеќе

Заев: Здраво е за ДУИ малку да оди во опозиција

zoran_zaev-1

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на вчерашната емисија на Клик Плус на ТВ 21, рече дека кампањата на ДУИ е популистички чекор, кој е опсеан со оптимизам. „Како основоположник на концептот ‘едно општество за сите’, сметам дека ова е популистички чекор, опсеан со национализам. Ништо повеќе нема во тоа, исклучиво …

Прочитај повеќе

Пендаровски денеска ќе и се обрати на јавноста

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во 11.30 часот ќе и се обрати на јавноста за актуелните случувања во земјава. Се очекува Претседателот да зборува за вонредната состојба која истекува утре, за ситуацијата со коронавирусот и за тоа дали евентуално ќе има лидерска средба. Вчера на социјалните мрежи лидерот на …

Прочитај повеќе

Македонија урива рекорди, нови 175 заразени

Нови 175 заразени со коронавирус се регистрирани во земјава во последните 24 часа. Од нив 131 се од Скопје. Во истиот период пет пациенти починале како резултат на коронавирусот. Новите 175 случаи се откриени од направените 971 тест, објави Министерството за здравство. По градови, ситуацијата изгледа вака: Скопје 131Куманово 24Штип …

Прочитај повеќе

Воз прегази мигрант на пругата Велес – Градско

Pruga

Воз удрило едно лице-мигрант, кое се движело по железничката пруга Велес – Градско, утрово околу 4 часот, пред село Згрополци. Од ударот лицето се  здобило со тешки телесни повреди, а додека е транспортиран кон Општата болница Велес, по пат им подлегнал на повредите. Извршен бил увид на лице местото на …

Прочитај повеќе

Борба со непознатото: КOBИД-19 и децата со нетипичен развој

Borba-so-nepoznatoto-KOVID-19-i-decata-so-netipicen-razvoj 997x486

Пишува: Зоран Кардула Новите насоки за секојдневно функционирање како и протоколите за работа на маркетите, аптеките, банките и сите институции наметнаа промена во нашето однесување. Откако бројот на заразени почна да расте и луѓето сфатија дека КОВИД-19 е реална опасност, почитувањето на мерките беше поочигледно. Но, како што минуваше времето …

Прочитај повеќе

Фатен велешки нарко-дилер

amfetamini i kapsuli

Полицијата поднесе кривична пријава против 47-годишниот Т.М. од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Полицијата минатата година изврши претрес во домот на пријавениот на улица „Прохор Пчински“ во Велес, при што пронајде и одзема …

Прочитај повеќе

Иле Атанасов: Брако ќе го промовира првото возило за чистење на водород во светот

Atanasov-glavna-997x486

ИНТЕРВЈУ ИЛЕ АТАНАСОВ, директор во “Брако” за камиони за чистење улици и медицински помагала Автор: Биљана Здравковска Стојчевска Превземено од извоз.мк Брако е еден од најголемите македонски извозници и пример за успешна домашна развојна бизнис приказна. Од фирма која во 90-те запаѓа во стечај, благодарение на успешното менаџирање со компанијата, …

Прочитај повеќе