четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

ФФМ го прекина фудбалското првенство

FFM-2

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска донесе одлука да го прекине првенството во Првата фудбалска лига и натпреварувањето на Купот на Мекедонија. Во соопштението објавено на веб страницата на ФФМ нема информација за другите детали, како за тоа дали ќе биде прогласен шампион, кои клубови ќе ја претставуваат земјава во …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Коцевски: Полицијата да ги спречи собирите на кои повика Повардарската епархија

Agatangel

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски денеска ја повика полицијата да ги спречи собирите на литургија по повод Духовден, на кои, преку својата веб страница, повика Повардарската епархија. Исто така, Коцевски ги повика политичарите да не прават компромиси со црквата поради „пусти гласови пред избори“. Тој вели дека Македонија е секуларна …

Прочитај повеќе

120 заразени, 16 оздравени и двајца починати пациенти од коронавирус

Testiranje 1

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје 67, Куманово 19, Штип 16, Прилеп 4, Тетово 9,Велес 2, и Гостивар, Неготино и Струмица по еден нов случај. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Прочитај повеќе

Повардарска епархија ги повика верниците во дворовите на црквите и покрај забраната

povardarska_eparhija_naslovna

Повардарската епархија на МПЦ ги повикува верниците за време на викендот и празникот Духовден да ги посетат дворовите на црквите и покрај забраната која владата ја донесе вчера. На веб страницата на епархијата се повикуваат верниците да дојдат и со себе да понесат варена пленица и црвено вино. “Со оглед …

Прочитај повеќе

Четворица новозаразени велешани во последните 24 часа

Четири новозаразени велешани со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа. Двајца се од исто семејство, еден е припадник на ЕБОР и еден вработен во скопска болница. Со тоа, бројот на заразени во Велес од почетокот на епидемијата изнесува 137 заразени. Од нив, 96 се оздравени, 31 се сеуште активни, …

Прочитај повеќе

Уставен ја одби жалбата на Коцевски: Општина Велес мора да постави мерни станици за следење на загадувањето од фабриките

Maslodajna 997x485

Уставниот суд ја одби жалбата на градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски, кој бараше судот да ја преиспита законитоста и уставноста на одлуката на Советот, општината да инсталира мерни станици за следење на загадувањето на воздухот од фабриките во градот. Откако Советот на Општина Велес во ноември 2018 година ја …

Прочитај повеќе

Христијан Мицкоски призна дека бил во угостителскиот објект

Mickoski-2

Христијан Мицкоски лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се огласи за вечерашниве случувања во ресторан на Боемска улица, во кој биле спречени да извршат контрола пазарните инспектори. Мицкоски признава дека седел во затворениот дел на ресторанот со уште двајца негови познаници, но вели не бил доволно информиран за новите протоколи. Тој вели дека …

Прочитај повеќе

Видео: Инспектори биле спречени да влезат во објект на Боемска, внатре бил претседател на политичка партија?

proja-prodanovska-3b1as3iq8q0kub32oyu6tc

Инспектори од Пазарниот инспекторат во Скопје, биле спречени да извршат увид во кафеана во Скопје на боемска улица. Вработените им посочиле дека објектот е од затворен тип и не им дозволиле да го извршат надзорот, но инспекторите подоцна се вратиле а од објектот излегле неколку лица меѓу кои и лидер …

Прочитај повеќе

Полицискиот час се враќа во цела држава

Владата го враќа полицискиот час. Викендов ќе биде забрането движењето за сите граѓани и тоа од утре (четврток), кога полицискиот часќе почне од 21 часот, а ќе трае до петок, до 5 часот наутро. Во останатите денови од викендот забраната ќе почнува во 16 часот и ќе трае до 5 …

Прочитај повеќе

Уште една текстилна компанија затвора поради коронавирусот

Testiranje 1

Уште 250 текстилни работнички денес одат дома. Потврден е случај со корона вирус во уште една конфекција. По информацијата испратени се на годишен одмор. Ќе чекаат со вработените од другите пет конфекции што беа затворени пред два дена да им бидат земени брисеви. А таму пред затворените конфекции денес раздвижено. …

Прочитај повеќе