четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

Борба со непознатото: КOBИД-19 и децата со нетипичен развој

Borba-so-nepoznatoto-KOVID-19-i-decata-so-netipicen-razvoj 997x486

Пишува: Зоран Кардула Новите насоки за секојдневно функционирање како и протоколите за работа на маркетите, аптеките, банките и сите институции наметнаа промена во нашето однесување. Откако бројот на заразени почна да расте и луѓето сфатија дека КОВИД-19 е реална опасност, почитувањето на мерките беше поочигледно. Но, како што минуваше времето …

Прочитај повеќе

Тони Савевски избран за најдобар странец на АЕК Атина на сите времиња

toni savevski

Легендарниот фудбалер на Вардар и член на шампионската генерација од 1987 година е избран за најдобар странски фудбалер во историјата на грчкиот АЕК Атина. Изборот го организираше клубот, а во него повеќе од 7.000 фанови го дадоа својот глас. Речиси половина од навивачите што гласале, се изјасниле за Савевски, кој …

Прочитај повеќе

Фатен велешки нарко-дилер

amfetamini i kapsuli

Полицијата поднесе кривична пријава против 47-годишниот Т.М. од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Полицијата минатата година изврши претрес во домот на пријавениот на улица „Прохор Пчински“ во Велес, при што пронајде и одзема …

Прочитај повеќе

Разбојници во близина на Велес под закана со пиштол ограбиле мигранти

grabez

Двајца мигранти од Авганистан завчеравечер пријавиле во велешката полиција дека две лица ги нападнале и ги ограбиле, одземајќи им пари. Според нивната приказна, додека мигрантите се движеле по автопатот Градско – Велес, во близина на велешкото село Каласлари, едно од лицата им понудило да ги одвезе до граница за сума …

Прочитај повеќе

Иле Атанасов: Брако ќе го промовира првото возило за чистење на водород во светот

Atanasov-glavna-997x486

ИНТЕРВЈУ ИЛЕ АТАНАСОВ, директор во “Брако” за камиони за чистење улици и медицински помагала Автор: Биљана Здравковска Стојчевска Превземено од извоз.мк Брако е еден од најголемите македонски извозници и пример за успешна домашна развојна бизнис приказна. Од фирма која во 90-те запаѓа во стечај, благодарение на успешното менаџирање со компанијата, …

Прочитај повеќе

Три дијаболи извадени од телото на бабата, внукот доби кривична за обид за убиство

Manastirec baba naslovna

Три дијаболи од воздушен пиштол се извадени од надлактицата на 81–годишната жена од Манастирец, во која завчера пукаше нејзиниот 33–годишниот внук, по кратка семејна расправија. Операцијата поминала добро, велат од кавадаречката болница „Пациентката е во стабилна состојба, надвор од животна опасност. Таа ќе остане на одделението за хирургија за да …

Прочитај повеќе

Бремената „докторка“ чиј свекор имал ковид-19 всушност лажела дека е лекар, немала ниту работна дозвола

lekarska komora

Пациентката за која „Слободен печат“ пишуваше, која пред породувањето била високиризична за присуство на коронавирусот, а дала лажни податоци во епидемиолошката анкета всушност лажела дека е доктор, немала ниту лиценца за работа, велат од Лекарската комора. Лекарската комора на РСМ на барање на ДСЗИ извршила проверка во Регистарот на лекари од …

Прочитај повеќе

Владата закажа избори на 5 јули

vlada

На денешната седница Владата усвои дополнување на уредба со законска сила за прашања поврзани со изборниот процес со која се задолжува МВР во рок од еден ден да ги достави листите на државјани кои поднеле барање за издавање на нова лична карта или пасош како и листата на државјани кои …

Прочитај повеќе

Нова жртва на корона вирусот во Штип

Близу 16 проценти од тестираните текстилни работници се позитивни на корона вирусот. Тестирањето  на 800 вработени од седум конфекции покажа дека 80 проценти од нив не развиле никакви симптоми, а мал дел со средна клиничка слика завршиле во болница. Според епидемиолозите нема пречка да продолжи производниот процес во конфекциите ако се …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Вчерашното невреме направи пустош во велешко Горно Оризари

steti orizari

Вчерашното невреме кое го зафати Велес и велешко направи големи штети во земјоделието во село Горно Оризари. Жителите велеат дека ова голем удар за нив и дека се што работеле цела година, сега им паѓа во вода. „Голем дел од бостанот и јачменот се уништени, фала му на Господ што …

Прочитај повеќе