четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

Велес со најголем број заразени во последните 24 часа

Infektivno Veles

Петмина велешани се помеѓу 13 новозаразени со коронавирус во земјава во последните 24 часа. По тродневното затишје, во само два дена, денеска и вчера, регистрирани се вкупно девет нови случаи, што е повеќе од 40 проценти од вкупните детектирани случаи во последните два дена. Во меѓувреме, 12 велешани се помеѓу …

Прочитај повеќе

Германски „Билд“: Кина го лажела светот за коронавирусот!

kina kriela informacii

Текстот на германски „Билд“ Кина го лажела светот за епидемијата од коронавирус, за да стекне предност и би собрала залихи од заштитни маски на меѓународниот пазар, пред тие да станат најбарана стока, објави германскиот таблоит „Билд“, повикувајќи се на извештај на американското Министерство за внатрешна безбедност (ДХС). Содржината на извештајот, …

Прочитај повеќе

Новинарот Мишко Иванов добил навреди и закани на фејсбук

misko ivanov

Новинарот на Телевизија 24 Мишко Иванов објави навредувачка порака која ја добил вчера на својот фејбук профил. Ова се случило по гостувањата на лидерите на дветете најголеми партии во државава Зоран Заев и Христијан Мицкоски во емисија, чиј домаќин бил Иванов. „Од што им ќутиме мислат дека се плашиме. Ова …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Аплауз за здравствените работници

aplauz

Со аплауз за здравствените работници од целата држава, преку видео објавено на својата фејсбук страница, министерот за здравство, Венко Филипче ги поздрави луѓето кои се во првите борбени линии против коронавирусот и кои посвењтено се грижат за своите пациенти. Аплауз за здравствените работнициАплауз за здравствените работници! Посветено се грижат за …

Прочитај повеќе

Уставниот суд денеска ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

ustaven sud

По завршувањето на денешната седница на Уставниот суд на Република Северна Македонија, судиите на работен состанок ќе расправаат по предлогот на судијата Осман Кадриу за поведување постапка по службена должност за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во интервју …

Прочитај повеќе

Заев и Мицкоски со различен термин кога да се одржат изборите

zaev-micko

Лидерите на двете најголеми партии во државава, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, со различни ставови околу тоа кога би требало да се одржат изборите. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вчерашното интервју на телевизија 24 рече политичките партии мораат дека мора да бидат одговорни кон државата и да го прифатат првиот момент …

Прочитај повеќе

Коронавирусот стигна и во општина Чашка

Caska

Двајца од денешните четворица велешани заразени со коронавирус се од општина Чашка. Оваа вест ја потврди градоначалникот на оваа општина Горан Стојановски на својот фејсбук профил. „Денес во телефонска комуникација со матичниот доктор од населба Чашка бев информиран дека едно од позитивните лица е во ЈЗУ Болница Велес, а додека …

Прочитај повеќе

По три дена без заразени, денеска во Велес нови случаи со коронавирус

Infektivno Veles

Четири нови случаи на заразени велешани од коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, објави министерот за здравство Венко Филипче. Тоа се половина од вкупниот број заразени во целата држава, кој во последното деноноќие изнесува осум нови случаи. Освен четворицата велешани, во Скопје се регистрирани три новозаразени, а во Битола …

Прочитај повеќе

ЕДЕН МЕСЕЦ ПОДОЦНА: Битката ја добив, војната ја изгубив(ме)

maxresdefault

Гоце Михајлоски, главниот и одговорен уредник на Канал 5, е еден од оние кои за жал коронавирусаот не го поштеди ниту него, ниту пак неговото семејство. Тој по повеќе од еден месец, утрово на својот фб се јави да раскаже како поминале овие тешки моменти за него, и за неговата …

Прочитај повеќе

Велешки „Брако“ изгради болница за 14 дена

Brako naslovna

Погледнете како изгледаше целиот процес на изградбата на модуларната болница Велешката компанија „Брако“ изгради монтажна болница до Инфективната клиника во Скопје за само 14 дена. Таа сега ќе се користи како КОВИД центар, но во иднина, предвидено е оваа новоизградена болница да биде ургентен центар на Инфективната клиника, каде што …

Прочитај повеќе