четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Проект Смарт езеро „Младост“: Асфалтиран патот до село Сопот и блиската винарија

Smart lake naslovna

Дел од патот од езерото „Мадост“ кон село Сопот и винаријата „Шато Сопот“ доби асфалт. Ова е првиот, од вкупно 18 подпроекти на Општина Велес, кои се дел од големиот проект ,,Паметно Езеро Младост – Прва иновативна туристичка дестинација во Македонија“, вреден над еден милион евра, финансиран од ЕУ, а …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Воените лица од велешката касарна даруваа крв

Krvodaritelska akcija 1

Припадниците на армијата даруваа крв на крводарителската акција, која денеска, во просториите на велешката касарна „Алексо Демниевски – Бауман“, ја организираа Инситутот за трансфузиона медицина и Црвен крст на Република Северна Македонија. Од акцијата се собраа 25 крвни единици. „Овие резултати се многу добри, ако се има предвид фактот дека …

Прочитај повеќе

Повторно висок број заразени, нов случај и во Велес

Еден новозаразен велешанец од коронавирус е регистриран во последните 24 часа. Во исто време, четири пациенти од Велес оздравеле. Во последното деноноќие во земјава се регистрирани 125 нови случаи со коронавирус, а направени се 1019 тестови. По градови, состојбата е следна: Скопје 89Куманово 4Штип 2Прилеп 2Тетово 11Струга 3Велес 1Охрид 8Гостивар …

Прочитај повеќе

ХАВАРИЈА Лекарка дошла да се породи на ГАК без да пријави дека свекорот има коронавирус!

ginekolosko-akuserska klinika

Докторка дошла на државната Гинеколошко акушерска клиника (ГАК) во деветти месец од бременоста, без да им каже на колегите и на жените со кои лежела заедно в болничка соба, дека свекор ѝ со кого заедно живеат во исто домаќинство, е позитивен на коронавирусот, објави „Слободен печат”, повикувајќи се на свои …

Прочитај повеќе

„Коронавирусот го направија Кинезите, Американците, Русите, Бил Гејтс…“: Теориите на заговор се шират брзо и лесно како вирусот

Teorii na zagovor naslovna

Со ширењето на коронавирусот во светот се проширија и теории на заговор поврзани со него. Коронавирусот во лабораторија го „направија“ Кинезите со цел да го ослабнат влијанието на Америка и Европа. Американците го измислија вирусот да ги уништат Русија и Кина и да ја ослабнат Европа. Ковид – 19 го …

Прочитај повеќе

Модуларниот КОВИД центар на Инфективна кој го изгради „Брако“ од викендов комплетен

kovid centar1

Монтажната болница до Инфективната клиника во Скопје, која треба да биде Ковид центар, треба да почне да функционира наскоро, најавија од Министерството за здравство. Таа е веќе опремена со мебел. Додека трае епидемијата, објектот сега ќе се користи како Ковид центар, а во иднина ќе прерасне во ургентен центар на …

Прочитај повеќе

Советник од кабинетот на Чулев, позитивен на коронавирусот

nake-culev-temp

Наќе Чулев министерот за внатрешни работи на својот фејсбук профил ја информира јавноста дека советник од неговиот кабинет е позитивен на Ковид-19. “Советникот не се инфицирал додека извршувал работни задачи, односно додека бил на работното место. Последен пат бил на работа на 2 месецов, а тестот го направил на 6 …

Прочитај повеќе

Ако расте бројот на заразени Србија не ја исклучува можноста да ги врати рестрикциите

Zgrada_vlade_-_panoramio

Не се исклучува можноста за повторно враќање на рестрикциите во Србија. Ова го изјави епидемиологот Срѓа Станкович за РТС кој изјави дека е факт дека во последните неколку денови бројот на заразени од коронавирусот се покачил, но поголемиот дел се со лесна клиничка слика. “Епидемијата слабее, но мораме да бидеме …

Прочитај повеќе

Расте бројот на заразени текстилни работнички

Infektivno Stip

Штип се уште со двоцифрен број заболени. Во новиот бран на корона вирусот позитивни се и двајца медицински работници, а уште шест се во изолација. Од Клиничката болница велат дека до крајот на неделата на помош доаѓа инфектолог од Струмица или Кочани. На инфективно се лекуваат 23 пациенти, еден си …

Прочитај повеќе

Носете заштитни маски – полицијата ригорозно казнува!

svr-veles-deli-maski-997x485

Полицијата почна поригорозно да ги санкционира непочитувачите на Уредбата за носење на лична заштита. Само вчера, во Велес казнила 36 граѓани кои не носеле заштитни маски или не одржувале пропишана дистанца. Од СВР Велес информираат дека за истиот прекршок во Кавадарци се санкционирани седуммина, а во Неготино 18 граѓани. Во …

Прочитај повеќе