четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

Осум новозаразени со коронавирус во Велес

Infektivno Veles

Осум нови случаи на заразени од коронавирус се регистрирани во Велес, потврди Министерството за здравство. Дел од резултатите стигнале синоќа, а дел денеска. Батали.нет дознава дека најмалку седум од новозаразените се поврзани со средношколецот, кој минатата недела беше позитивен на тестот. Со тоа бројот на заразени во Велес достигна 18. …

Прочитај повеќе

ДЗСИ: Има пропусти во лекувањето и транспортот на починатиот 78-годишен велешанец

Irena Sotirova Buhova

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) констатирал недостатоци во спроведеното лекување и постапката на транспорт на 78-годишниот велешанец, кој почина минатата недела, а за кого подоцна се утврди дека бил заразен со коронавирус. Велешанецот истиот ден бил прегледан во велешката болница и бил пуштен дома. „Во врска со починатото лице …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Две третини од заболените, коронавирусот го прележуваат лесно

Venko Filipce 09.04.2020

Добриот дел од приказната за коронавирусот е што огромент број пациенти имаат многу лесна клиничка слика, рече министерот за здравство Венко Филипче. „Близу 60-70% од пациентите имаат лесен тек на болеста и поминува како горно респираторна болест. Меѓутоа, вирусот ги напаѓа сите органи и во овој момент не може точно …

Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб умерен ветер

ftxfcqysvblz8xfhqplf

Времето денес ке биде сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Максималната температура ке се движи од 15 до 22 степени. Од УХМР соопштуваат дека следува стабилен период, на сончево и топло време со пораст на дневните температури. Од сабота ке има промена на временската прогноза каде ќе има зголемување …

Прочитај повеќе

Во Германија починаа 246 луѓе за еден ден, а скоро 5.000 се заразени

Germany corona

Повеќе од 1,5 милиони луѓе се заразени со коронавирусот ширум светот. Повеќе од 88 000 луѓе починале од вирусот. Закрепнати се 319 229 лица. САД имаат најголем број пациенти, со 425 769 пациенти заразени со коронавирус. Потоа следува Шпанија со 148 220 лица, Италија со 139 422 лица, Франција со …

Прочитај повеќе

Животот во градот Вухан се враќа во нормала, за 300 отсто зголемени барањата за венчавки

xubin-banquet

Кинескиот град Вухан каде што за прв пат беше регистриран заболен од коронавирусот полека се враќа во нормала, откако градот 76 дена беше затворен. Паровите чии што бракови опстанаа за време на коронавирусот и карантинот од 76 дена, решија тоа да го прослават со брак, пренесува Си-Ен-Ен. Барањата за венчавки …

Прочитај повеќе

Почина родилката од Куманово која имаше коронавирус

Klinika za infektivni bolesti

На Инфективната клиника во Скопје почина родилката од Куманово, која се зарази со коронавирусот, а која пред девет дена се породи, информираше Министерството за здравство. Родилката која имаше 27 години беше префрлена на Инфективната клиника само еден ден после породувањето, откако клиничката слика и се влоши и имаше отежнато дишење. …

Прочитај повеќе

Посебен режим за лицата со попреченост

Invalid

Владата на денешната седница одлучи лицата со попреченост да можат со придружба, да се движат за време на полицискиот час. Тие ке имаат дозвола за движење од 19 до 20 часот во работните денови, а за време на викендите во периодот од 11 до 13 часот. Како што се наведува …

Прочитај повеќе

Трогателна исповед на Македонка: Тешко ви е во изолација? Прочитајте ја моја приказна.

Скопјанката Симона Арсовска ја отвори својата душа на фејсбук и испрати трогателна, но силна порака до сите. Откако ќе ја прочитате, поинаку ќе гледате на изолацијата на која, поради коронавирусот, сме принудени.

Прочитај повеќе

Родилка позитивна на коронавирус починала при породување

Bebe

Жена позитивна на вирусот Ковид 19 починала при породувањето, јавуваат британските медиуми. Родилката починала во болницата Витингтон во Лондон, а сè уште не е познато дали имала и други здравствени проблеми. Бебето е живо и не е позитивно на вирусот. Семејството е во шок, како и целиот болнички персонал. „Оваа …

Прочитај повеќе