четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

Александар Василевски – Нинџа: Од штабот на ВМРО ДПМНЕ се даваа наредби на 27 април

presuda-za-27april13

Александар Василевски – Нинџa, во денешното рочиште на судењето за организаторите на нападот во Собранието на 27 април 2017, кажа дека непосредно по нападот, поранешниот државен обвинител Марко Зврлевски бил во ВМРО ДПМНЕ и таму зборувал со присутните за обвиненија. “Утредента пак отидов на осмиот кат во ВМРО ДПМНЕ. Таму …

Прочитај повеќе

Нови 87 заразени, во Велес нема нови случаи на коронавирус

Од вкупно 987 тестирања во последните 24 часа се регистрирани вкупно 87 случаи на Ковид-19 во земјава, информира министерот за здравство Венко Филипче. На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на оваа клиника. Институтот за јавно здравје …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Прекрасна изведба на „Сербез Донка“ на велешанецот Благој Ламњов и Норшопингската филхармонија

Blagoj Lamjov

Благој Ламњов е кларинетист од Велес, а живее и работи во Шведска. Вниманието на културната и музичката јавност го привлече со деби-албумот „Носталгична љубов“,но и со неговите успеси на музичко поле во Шведска. На почетокот од годинава тој одржа солистички концерт со Симфонискиот оркестар на Норшопинг Шведска, на која изведе …

Прочитај повеќе

Филмската индустрија почна да снима филмови

James-Cameron-Avatar

Холивудскиот режисер Џејмс Камерон и неговата екипа допатуваа во Нов Зеланд за да го снимаат долго очекуваното продолжение на епскиот научно – фантастичен филм „Аватар“. Овој филм на прославениот холивудски режисер е еден од неколкуте кои стартуваат со снимање во Нов Зеланд, земја која почна да се отвора, откако го …

Прочитај повеќе

Хрватска ќе почне процедура за воведување на еврото

Kuna

Хрватска летово и официјално ќе побара влез во еврозоната, односно во европската банкарска унија, а за промена на својата валута од куна во евро ќе мора да почека најмалку две и пол години. Хрватската влада наскоро ќе ги извести европските институции за примената на сите мерки, а Европската централна банка …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Крстевски: Додека сите се бориме со коронавирусот, ВМРО ДПМНЕ пласира лажни вести

stevo krstevski

Општинската организација на СДСМ Велес реагира на, како што велат, лажните вести кои ги објавува ВМРО ДПМНЕ, а во исто време врвот на опозицијата не ги почитувал мерките на Владата за заштита од коронавирусот. „Додека сите се бориме со последиците од коронавирусот, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат друга борба – се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „The Chicks“ имаат нова песна

the chicks

„Бакнеж“ е насловот на новиот сингл на трите девојки од Велес познати како „The Chicks“, кој својата премиера ја имаше пред три дена на youtube каналот. Ова е втора песна од нивниот деби албум „Travelers“, а овој пат таа е дело на двоецот Александар Чекреџи – Чекре и Александар Ристовски …

Прочитај повеќе

Се испотепале пред канцеларијата на познат велешки нотар

tepacka 997x485

Тепачка во ходникот на канцеларијата на велешки нотар, на улица „Алексо Демниевски“ се случи вчера околу 12 часот, соопшти Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. 25-годишниот Д.Б. од светиниколското село Пеширово бил нападнат од осум години постариот К.М. од велешко Горно Оризари. Дали спор, поради кој двајцата биле на нотар …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Пукал во својата баба со воздушен пиштол

Manastirec kuka

Вистинска драма се случувала синоќа во домот на семејство од кавадаречкото село Манастирец. По кратка расправија со неговата баба, 33-годишниот Б.Л. извадил воздушен пиштол и почнал да пука кон неа. Со неколку дијаболи ја погодил и ја повредил 81-годишната С.М. Б.Л. (33) ја повредил својата баба, пукајќи кон неа со …

Прочитај повеќе

Велешката полиција фати шверцер со 12 мигранти во автомобилот

Migranti 997x485

Велешката полиција утрово, на автопатот Градско – Велес уапси шверцер, кој во своето возило превезувал 12 мигранти. Околу 3 часот по полноќ, во близина на клучката Велес – Штип – Скопје полицијата сопрела возило марка „Фолксваген шаран“ со скопска регистрација, кое го управувал А.С. (45) од село Лојане, липковско. Во …

Прочитај повеќе