четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

Гувернерот на Њујорк ги советува сите демонстранти да се тестираат

Andrew Cuomo

Гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, ги повика сите кои учествуваат во протестите против убиството на Џорџ Флојд минатиот месец да се тестираат за коронавирусот. „Ве молам, направете тест. Бесплатно е, достапен е“, рече Куомо. Бидејќи градот Њујорк започна повторно да се отвора 100 дена по заклучувањето, Куомо ги предупреди …

Прочитај повеќе

Нов Тест за RSS

Ezero gubre 2

Ова е нов тест за RSS број 1 Ова е 2 параграф Ова е 3 параграф..саднсадначсокндасјфначсјндалсндчаслкндаќсд

Прочитај повеќе

Здравковски: Спротивно на уредбата, власта наплаќа станарина за социјални станови

Igor Zdravkovski 08.06.2020

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Велес реагира на тоа што државата им наплаќа закуп на сопствениците на социјални станови и покрај Уредбата која Владата ја донесе, со која времено ги ослободува од оваа обврска, додека трае кризата со коронавирусот. „Државата продолжува и покрај уредбата да праќа сметки за закупнина …

Прочитај повеќе

Прва пресуда за случајот со малата Тамара од Велес

Tamara Dimovska

Условна казна од една година затвор доби претседателката на управниот одбор на Фондот за здравство, на која и се судеше во одвоена постапка за случајот за смртта на малата Тамара Димовска од Велес, пренесува Телма. Пресудата се уште не е правосилна и течат роковите за жалба. Поради здравствени проблеми судењето …

Прочитај повеќе

Нови 127 заразени, во Велес нема нови случаи на коронавирус

Министерот Венко Филичпе ја информира јавноста дека во последните 24 часа се направени вкупно 702 тестирања, а регистрани се 127 нови случаи на коронавирусот. На клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст …

Прочитај повеќе

Регулаторна одлучи, горивата повторно поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за ново поскапување на горивата во нашата држава, а новите цени стапуваат на сила на полноќ. Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за 1 денар по литар гориво, додека Еуросупер БС-98 ќе поскапи за 1,50 денари. Еуродизелот, пак, поскапува за 1 денар. Со ова, според новите …

Прочитај повеќе

СДК: Полициски час од 22 часот, само во критичните градови, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе ѝ препорача на Владата враќање на полицискиот час, но од 22 часот до 5 часот во критичните места со голем број активни случаи на КОВИД-19, како Скопје, Тетово, Штип и Куманово, објави САКАМДАКАЖАМ.МК. За останатиот дел од државата не се препорачуваат дополнителни рестрикции. Предлогот за …

Прочитај повеќе

Ким е жив, здрав и расположен – нови фотографии на севернокорејскиот лидер

Kim Jong Un

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун беше снимен како насмеан претседава со седница на Централниот комитет на владејачката Работничка партија. На фотографиите објавени од севернокорејскиот режимот, Ким седи на голема тркалезна маса облечен во бел костум, а покрај него седат неговите помошници. Заштитна маска не може да се забележи кај ниту …

Прочитај повеќе

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе се воведат нови рестриктивни мерки

Policiski-cas 997x485

Комисијата за заразни болести денеска ќе одлучува дали ќе повторно ќе се воведе полициски час, за да се спречи ширење на коронавирусот. Одлуката која ќе jа донесе, Комисијата ќе и ја достави на Владата. Поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот, на последниот викенд, кој беше и продолжен заради …

Прочитај повеќе

Денеска во Хјустон ќе биде погребан Џорџ Флојд

Џорџ Флојд денеска ќе биде погребан во Хјустон, Тексас откако пред две недели од полицаец беше убиен во Минеаполис, Минесота. Неговото убиство го крена американскиот народ, а во меѓувреме пак, градските власти одлучија да се расформира локалната полиција во Минеаполис. “Ние сме за распуштање на полициската служба каква што ја знаеме во градот Минеаполис”, рече …

Прочитај повеќе