четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Вести

ВО ИТАЛИЈА ПОЧИНАА 168 ЛУЃЕ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА, ДРУГИ 2300 СЕ ЗАРАЗЕНИ

Во светот, вкупниот број на инфецирани со коронавирусот надмина 120 илјади. Починале над 4.300 луѓе, а повеќе од 66.000 оздравеле. Утрово е потврден 16-тиот случај на инфекција во Хрватска. СЗО го прогласи коронавирусот за глобална пандемија. Едниот од заразените бил во контакт со заразени во Пула и еден млад човек …

Прочитај повеќе

СЗО ПРОГЛАСИ ГЛОБАЛНА ПАНДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУС

Korona 1

Светската здравствена организација прогласи глобална пандемија на коронавирус. „СЗО ја проценуваше оваа епидемија од минута во минута и ние сме длабоко загрижени за алармантната стапка на која се шири вирусот и сериозната состојба на заразените“, рече на прес-конференција шефот на СЗО. „Затоа решивме да објавиме дека ширењето на Ковид 19 …

Прочитај повеќе

МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ БАРААТ ПОГОЛЕМА ГРИЖА ОД ДРЖАВАТА ЗА НИВ

Lili-Colakova-3

Приватните лекари бараат од надлежните здравствени институции да ги опфатат со мерки за заштита од корона вирусот. Велат дека засега се препуштени сами да се снаоѓаат со средства за дезинфекција и маски, но и протоколи за бројот на пациенти кои можат да чекаат пред ординациите. Лекарите од примарното здравство сметаат …

Прочитај повеќе

СЕ УДАВИ ДЕВЕТГОДИШНО ДЕТЕ ОД СЕЛО БАЊИЦА

udaveno-dete-mesto

И Бањица, но и околните села Сливник, Клуковец и Јаболчиште тагуваат по деветгодишната Ешуриме Беќирова, чие тело утрово беше извадено од водите на Бањичка река. Девојчето се удави вчера, кога заедно со својот брат отишле токму на ова место, да наполнат кофа со вода од реката. Во еден момент таа …

Прочитај повеќе

ДЕСЕТИНА БЕГАЛЦИ ОД АВГАНИСТАН И ПАКИСТАН ПОМИНАА НИЗ ВЕЛЕС. Хуманитарката Ленче Здравкин ГИ ПРЕЧЕКА!

BEGALCI-1

Одејќи пеш по железничката пруга, десетина мигранти синоќа околу полноќ стигнаа во Велес. Сакале тивко, далеку од очите на жителите на градот да го поминат и да продолжат кон северната граница. Ги забележала хуманитарката Ленче Здравкин која живее веднаш до пругата и ги повикала во нејзиниот двор. Изнемоштени, нечисти, гладни, …

Прочитај повеќе