четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Свет

Ако расте бројот на заразени Србија не ја исклучува можноста да ги врати рестрикциите

Zgrada_vlade_-_panoramio

Не се исклучува можноста за повторно враќање на рестрикциите во Србија. Ова го изјави епидемиологот Срѓа Станкович за РТС кој изјави дека е факт дека во последните неколку денови бројот на заразени од коронавирусот се покачил, но поголемиот дел се со лесна клиничка слика. “Епидемијата слабее, но мораме да бидеме …

Прочитај повеќе

Гувернерот на Њујорк ги советува сите демонстранти да се тестираат

Andrew Cuomo

Гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, ги повика сите кои учествуваат во протестите против убиството на Џорџ Флојд минатиот месец да се тестираат за коронавирусот. „Ве молам, направете тест. Бесплатно е, достапен е“, рече Куомо. Бидејќи градот Њујорк започна повторно да се отвора 100 дена по заклучувањето, Куомо ги предупреди …

Прочитај повеќе

Ким е жив, здрав и расположен – нови фотографии на севернокорејскиот лидер

Kim Jong Un

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун беше снимен како насмеан претседава со седница на Централниот комитет на владејачката Работничка партија. На фотографиите објавени од севернокорејскиот режимот, Ким седи на голема тркалезна маса облечен во бел костум, а покрај него седат неговите помошници. Заштитна маска не може да се забележи кај ниту …

Прочитај повеќе

Денеска во Хјустон ќе биде погребан Џорџ Флојд

Џорџ Флојд денеска ќе биде погребан во Хјустон, Тексас откако пред две недели од полицаец беше убиен во Минеаполис, Минесота. Неговото убиство го крена американскиот народ, а во меѓувреме пак, градските власти одлучија да се расформира локалната полиција во Минеаполис. “Ние сме за распуштање на полициската служба каква што ја знаеме во градот Минеаполис”, рече …

Прочитај повеќе

По пауза од две недели повторно регистриран домашен случај во Кина

kina-virus-5

По пауза од две недели Кина го пријави првиот случај на заразен од коронавирусот кој не дошол од странство, а заразеното лице со вирусот е од островот Хаинан. До сега во Кина, се заразиле вкупно 83.036 лица. Властите велат дека запрено е ширењето на Ковид-19 на целата територија но оти …

Прочитај повеќе

Видео: Инциденти во Бафало, полицијата повторно употреби сила на демонстрант

2020-06-05t051207z_231487100_rc2t2h9o8mj2_rtrmadp_3_minneapolis-police-protests-buffalo

Веќе десетти ден траат протестисте поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд во Минесота, а полицијата синоќа во Бафало повторно употреби сила. Двајца полицајци со палка турнаа на земја еден демонстрант, повозрасен човек, кој падна на земја, а тие поминаа покрај него. “Ројтерс” пренесува дека на една видео снимка на …

Прочитај повеќе

За што треба да се подготвуваме?

Za sto treba da se podgotvime

Пишува: Рикардо Хаусман Да претпоставиме дека знаете дека доаѓа ураган, но метеоролозите не се сигурни дали кога ќе пристигне ќе биде невреме од втора или од петта категорија. За кое сценарио треба да се подготвите? Проблемот со кој се соочувате е прашањето колку ќе ве чини ако претпоставите дека станува …

Прочитај повеќе

Италија денес ќе ги прими првите туристи

Novel coronavirus: rapid increase of COVID-19 cases in Italy

По три месечна блокада поради пандемијата која го зафати целиот свет, денес Италија ги отвара регионалните граници, со што овозможува поголема слобода за повеќе од 60 милиони жители на земјата, а од денеска се дозволени и пристигнувања од Шенген-зоната без карантин. Одредени области во Италија и покрај отварањето на регионалните …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Како изгледа самотестирање на Ковид 19

Мат Хенкок, министерот за здравство на Велика Британија, денеска објави дека во нивната земја е достигнат зенитот за направени тестови за коронавирусот. Во оваа бројка спаѓаат и оние граѓани кои не се во ризичната група, кои не се хоспитализирани и не се постари од 65 години со симптоми на коронавирусот. …

Прочитај повеќе

Нови откритија на научниците: Сончевата светлина брзо го уништува коронавирусот

koronavirus 02.04.2020

Сончевата светлина брзо го уништува коронавирусот, покажале новите научни истражувања. Сепак, експертите предупредуваат дека пандемијата ќе продолжи и во текот на летото, пренесуваат медиумите во САД. Прелиминарните резултати од лабораториските експерименти спроведени во САД, покажале дека коронавирусот не може да опстои долго на висока температура и голема влажност и брзо …

Прочитај повеќе