вторник, октомври 27, 2020
Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак денеска изјави дека рокот на самоизолација поради коронавирусот сега ќе биде 10 денови, наместо сегашните 14. Цапак рече дека критериумите...
Министерот за здравство на Чешка, Адам Војтех, денес поднесе оставка поради критиките за управување со здравствената криза по зголемувањето на новозаразени од коронавирус во земјата. Премиерот Андреј Бабиш му...
Главниот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи во интервју за „Бизнис инсајдер“ изјави дека веројатно никогаш нема да се ослободиме целосно од коронавирусот, но дека тој е доста убеден дека до 2022 година...
Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости...
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко вели дека Западот е со обиди „да ја уништи“ Белорусија со игнорирање на резултатите од минатомесечните избори и дека се обидува да организира револуција за да ја...
Кина вакцинира десетици илјади свои граѓани со експериментална вакцина против новиот коронавирус и го привлече вниманието на меѓународната заедница и покрај загриженоста за безбедноста на вакцината, кои не ги поминаа вообичаените фази...
Канадскиот министер за здравство денес изјави дека не исклучува уште еден бран на карантин, доколку се покаже потребно, поради зголемувањето на новите случаи на ковид-19, но додаде дека владата е подобро...
Зоран Заев од денеска е во соседна Грција и ја започнува дводневната работна посета, а утре ќе присуствува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката...
Франција забележа рекордни нови 10 560 нови позитивни случаи на коронавирус во последните 24 часа, објави денеска Институтот за јавно здравје. Бројот на заразени нагло се зголеми во последните...
Денот стана ноќ откако песочна бура од неверојатни размери вчера проголта делови од Анкара во Турција. Бурата го зафати и центарот на градот. Турските медиуми пишуваат дека бурата предизвикала...