четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Домашен

ФФМ го прекина фудбалското првенство

FFM-2

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска донесе одлука да го прекине првенството во Првата фудбалска лига и натпреварувањето на Купот на Мекедонија. Во соопштението објавено на веб страницата на ФФМ нема информација за другите детали, како за тоа дали ќе биде прогласен шампион, кои клубови ќе ја претставуваат земјава во …

Прочитај повеќе

Шкупи Струга Трим Лум го откажа тестирањето за ковид 19 поради тоа што не веруваат во тестовите

Vardar test

Синдикатот на фудбалери на Македонија, информираше дека фудбалскиот клуб Шкупи го откажал тестирањето за вирусот ковид 19 поради тоа што тие не верувале во тестовите, откако во текот на вчерашниот ден шест лица од фудбалските клубови Шкендија и Ренова беа позитивни на коронавирусот. Фк Струга Трим Лум исто така одбил …

Прочитај повеќе

Васил Рингов е единствениот Македонец кој играл за ПСЖ

Ringov-PSZ

За Васил Рингов, легендарниот фудбалер на Вардар, еден од нашите фудбалски гиганти, член на веројатно “најпеколниот тандем“ Рингов – Панчев што Македонија го имала, речиси се се знае. Играл за Беласица, Партизан, Тетекс, Вардар, Динамо Загреб, Ајнтрахт Брауншвајг, но ретко кој знае дека во јули 1983 година го носеше дресот …

Прочитај повеќе

Ракометарите во хумани мисии, Наумче го прифати предизвикот од Борко

naumce borko

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски го прифати предизвикот од Борко Ристовски и денес на социјалните мрежи сподели: Предизвикот на Борко Ристовски не само што е прифатен туку е надграден. Не само што купувам македонски произвоиди, туку и донирам на оние на кои им е најпотребно, особено во време на …

Прочитај повеќе

Михајлов за Gol.mk: Дали некој ќе гарантира за нашето здравје ако пак играме фудбал?

Gorazd Mihajlov

Фудбалот во Македонија моментално е во прекин поради коронавирусот, а фудбалерите и стручниот штаб се приморани да работат индивидуално. Таква е ситуацијата и во велешки Борец, а како тимот се справува со моментот раскажа стратегот Горазд Михајлов. Во изјава за Gol.mk, тренерот вели дека клубот го загубил секојдневието што го имал, а кај играчите …

Прочитај повеќе

РАКОМЕТНАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ФРАНЦИЈА ВО БАРАЖОТ ЗА СП 2021

Во Виена се одржа извлекувањето на двојките за баражот за Светското првенство што во јануари 2021 година ќе се игра во Египет. Македонија, како дел од вториот шешир во извлекувањето, за противник во баражот ја доби селекцијата на Франција. Првиот меч од баражот ќе се игра во Скопје во периодот од …

Прочитај повеќе

ЛИГА НА НАЦИИ: Македонија во група 2, од Ц сегментот

По извршената ждребка во Амстердам каде што Македонија ги доби противниците за новиот циклус од УЕФА Лига на нации, беа одредени и датумите и термините на одигрување на натпреварите: 5 септември, 2020 | 15.00 ч.  Македонија – Ерменија 8 септември, 2020 | 18.00 ч   Грузија – Македонија 8 октомври, 2020   | 20.45 ч.  …

Прочитај повеќе

ФУДБАЛСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА: Академија Пандев – Брегалница и Шкендија – Струга Трим Љум полуфинални двојки

Во Куќата на фудбалот, во Скопје беше извршена жрепката за одредување на полуфиналните двојки од 28-то издание на Купот на Македонија. Бранителот на пехарот, тимот на Академија Пандев ќе се бори за ново финале со изненадувањето Брегалница, која е единствениот второлигаш кој успеа да стигне до оваа фаза. Втората полуфинална …

Прочитај повеќе