четврток, 6 август, 2020
Најнови вести

Меѓународен

Минута молк пред секој натпревар од Премиер лигата

pl_is_back

Минута молчење како потсетување на оние кои починаа од коронавирусот, ќе се одржи пред првите натпревари по рестартирањето на англиската фудбалска Премиер лига. Оддавањето ќе се случи пред отворањето на двата натпревари на 17 јуни и првата целосна рунда следниот викенд. Значки во облик на срце во чест на персоналот …

Прочитај повеќе

Тони Савевски избран за најдобар странец на АЕК Атина на сите времиња

toni savevski

Легендарниот фудбалер на Вардар и член на шампионската генерација од 1987 година е избран за најдобар странски фудбалер во историјата на грчкиот АЕК Атина. Изборот го организираше клубот, а во него повеќе од 7.000 фанови го дадоа својот глас. Речиси половина од навивачите што гласале, се изјасниле за Савевски, кој …

Прочитај повеќе

Ќе има фудбал. Бундес лигата продолжува на 15 мај

Bundesliga 1

Нема повеќе дилеми и нови одложувања, по една недела преговори и тестови, Германската фудбалска федерација потврди дека Бундес лигата и Бундес лига 2 продолжуваат на 15 мај. Ангела Меркел одобри дека по двомесечна пауза може да продолжи првенството во Бундеслигата, а најавено е дека клубовите ќе се договорат со лидерите …

Прочитај повеќе

Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога биле братучеди?

Bodiroga-Drazen

Една впечатлива приказна од деведесеттите години на минатиот век објави шпанскиот весник „Мундо депортиво“, а таа откри дека прославените кошаркари Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога се блиски роднини или поточно – втори братучеди. Роднинската врска е следна: дедото на Дражен Петровиќ и бабата на браќата Дејан Бодирога биле родени брат …

Прочитај повеќе

Коронавирусот не му пречи на Белоруското фудбалско првенство

Beloruska liga 2

Скоро 15 000 луѓе се заразени со коронавирус, а 93 починати во Белорусија, но фудбалскиот шампионат продолжува. Белоруската лига е единствена во Европа што не се прекина заради пандемија. Белорусија е единствената земја во Европа што игра професионален фудбал за време на пандемијата. Машката лига започна минатиот месец, а женската …

Прочитај повеќе

Мајк Фелан: Роналдо мораше да прави работи што не ги сака

532241_aleks-ferguson-majk-felan-epa_ff

Мајк Фелан десната рака во ерата на Сер Алекс Фергусон, откри какви задачи му давале на Кристијано Роналдо додека играше во дресот на црвените ѓаволи. Сер Алекс Фергусон имал строг метод на работа, па Роналдо често пати бил приморан да го работи и она што не сакал. “Сакавме да го …

Прочитај повеќе

Го нарекуваат нов Пирло, Милан за него нуди тројца играчи и пари

Tonali 1

Милан е подготвен да понуди тројца фудбалери за да го донесе Сандро Тонали, фудбалер кој уште од првите јуниорски денови е наречен нов Пирло во Италија. Младиот стопер Матија Габија, голманот Алесандро Плизари и играчот од средниот ред Томас Побега се играчите од академијата на Милан кои ќе му бидат …

Прочитај повеќе

Педро, Жиру и Вилијан најавија заминување од Челси

chelsea_1

Челзи би можел да остане без тројца клучни играчи чии договори завршуваат ова лето. Еден од нив е Педро кој е веќе пет години во Челси, а ова е неговата најлоша сезона откако е во овој клуб. Под тренерската палка на Френк Лампард имаше скромни минути. Шпанскиот фудбалер веќе потврди …

Прочитај повеќе

Чекаат титула веќе 19 години, инвестираа милиони за да бидат шампиони, но залудно

Virtus Bolonja 2

Поради коронавирусот и спортот замре. Некои кошаркарски лиги решија да ги доделат шампионските титули на водечките тимови, но не и италијанската . Италијанската кошаркарска федерација е една од оние кои решија да го прекинат првенството и да ја откажат целата сезона. Ова најмногу влијаеше на Виртус Болоња, клуб кој инвестираше …

Прочитај повеќе

Осудената фудбалска ѕвезда на Јуве го објави планот на затворот: „Како можат луѓето да бидат безбедни тука?“

Jakinta

Винченцо Јакинта, поранешен напаѓач на Јувентус и светски шампион со Италија во 2006 година, помина скоро две години затвор за нелегално поседување оружје. Тој е ослободен од обвинението за помагање на калабриската мафија „Ндрагети“ и сега започна нов живот како 40-годишник. На судењето во 2018 година тој рече “Јас сум …

Прочитај повеќе